Czy można sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Wiele osób zastanawia się czy możliwa jest sprzedaż mieszkania w momencie, gdy jest ono obciążone hipoteką? Jak najbardziej, warunkiem jest spłacenie aktualnego kredytu. Najlepiej, jeśli znajdziemy osobę, która jest chętna na kupno mieszkania gotówką. W takim przypadku przelewa ona taką sumę pieniędzy na jaką jest zadłużenie na konto banku, a resztę pieniędzy otrzymuje osoba sprzedająca mieszkanie z hipoteką.

Musimy jednak dowiedzieć się jak kwestia wcześniejszej spłaty kredytu wygląda w naszym banku. Niektóre z nich wymagają pewnej prowizji za wcześniejsze spłacenie kredytu w wysokości powiedzmy 1% spłacanej kwoty. W przypadku, gdy osoba kupująca nieruchomość chce wziąć kredyt sprawa staje się nieco trudniejsza, ponieważ dopiero w momencie wykreślenia starego banku może zostać wpisany do hipoteki nowy.

mieszkanie z hipoteką

mieszkanie z hipoteką

Musimy dokładnie sporządzić akt notarialny, w którym należy szczegółowo opisać w jaki sposób będzie przebiegać cała transakcja. Może zdarzyć się sytuacja, w której suma zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego jest niższa od wartości samej transakcji. Wtedy pozostała część pieniędzy ląduje na koncie osoby sprzedającej nieruchomość.

Jeśli mamy zamiar sprzedać mieszkanie, które jest obciążone hipoteką musimy wcześniej uzyskać opinię oraz zgodę banku wpisanego w hipotece, załatwienie tego typu formalności również może potrwać dlatego warto zająć się tym już wcześniej.

Niekiedy problemy mogą powstać w momencie, gdy osoba nabywająca mieszkanie posiada wkład własny, choć są to sporadyczne przypadki. W obecnej sytuacji nie poleca się również zakupu mieszkania w kredycie walutowym, ponieważ kursy każdego dnia mogą znacznie ulec zmianie, o czym przekonali się już „frankowicze” – z początku wysokość kredytu jest taka, na jaką się nastawialiśmy, lecz po kilku latach do spłacenia możemy mieć o wiele większą sumę.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.