Jakie raty wybrać – równe czy malejące?

Każdy, kto decyduje się na pożyczkę w banku musi rozważyć rodzaj rat, które będzie spłacać przez najbliższe miesiące lub lata. Większość osób nie wie nawet, że istnieje coś takiego jak raty malejące  decyduje się na raty równe, które są też dosyć wygodne – każdego miesiąca wpłacamy na konto banku taką samą kwotę, co daje nam pewną regularność i komfort. Raty malejące są jednak o tyle korzystne, że spłacamy coraz mniej.

Rata kredytu składa się z części kapitałowej oraz części odsetkowej, która stanowi zapłatę za pożyczone pieniądze od banku. Każdy rodzaj rat oblicza się w inny sposób, jeśli chodzi o część kapitałową i odsetkową i wychodzi na to, że raty malejące są mniej problematyczne. Tutaj kapitał dzielimy przez długość okresu kredytowania, czyli liczbę miesięcy, odsetki natomiast z każdą ratą maleją ponieważ saldo zadłużenia jest coraz niższe.

kredyty dla firm

kredyty dla firm

Raty równe natomiast są bardziej skomplikowane, ponieważ zarówno kapitał jak i odsetki muszą być właściwie zbilansowane po to, aby rata każdego miesiąca wynosiła tyle samo. W rezultacie wraz z biegiem czasu również spłacamy coraz mniej odsetek choć tego nie odczuwamy: z początku większość raty składa się z odsetek, po kilku latach przeważa już kapitał.

Musimy jednak zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy, mianowicie przy ratach malejących możemy sporo zaoszczędzić nawet wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę wpływ inflacji. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe – jeśli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wyższe rat na samym początku zdecydujmy się na raty równe. W przypadku, gdy wybierzemy raty malejące owszem, pierwsze raty będą znacznie wyższe, lecz z czasem staną się coraz mniejsze, co również daje nam większe możliwości.

tel. 22 298 64 04

kredyty dla firm

kredyty dla firm

ul. Frenkla 15, 04-914 Warszawa

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.