Kredyt ze współmałżonkiem – co zrobić w sytuacji rozwodu?

Rozwód nie jest dzisiaj sytuacją nadzwyczajną i zdarza się w wielu małżeństwach. Wiadomo, biorąc ślub nikt nie zakłada, że się rozwiedzie i większość małżeństw bierze kredyty – na budowę domu, kupno mieszkania, czy samochód. Jednak w sytuacji, gdy małżonkowie rozstają się obowiązek płacenia kredytu wciąż pozostaje.

Tutaj pozostaje wiele okoliczności spornych, jedną z nich jest sytuacja, w której sąd orzeknie prawo do przebywania w mieszkaniu tylko jednej stronie, a druga, mimo konieczności wyprowadzenia, wciąż musi spłacać za nie kredyt. Często wtedy raty przestają być płacone przez osobę, która nie przebywa w mieszkaniu, lecz nie jest to dobre rozwiązanie – bank z pewnością podejmie odpowiednie kroki, by uzyskać całą sumę od obu stron.

kredyty dla firm

kredyty dla firm

W takich okolicznościach radzi się sprzedaż mieszkania, domu czy samochodu, spłacenie kredytu i podzielenie się ewentualną nadwyżką bądź wspólna spłata pozostałości. Zawsze możemy próbować wynegocjować ze stroną, która przebywa w mieszkaniu, domu lub użytkuje samochód by przepisać na nią kredyt, choć sukces w tej sytuacji jest bardzo wątpliwy.

Osoba ta może zwyczajnie nie posiadać odpowiednich warunków finansowych, by spłacać samodzielnie kredyt. Ponadto, wiąże się to ze zmianą umowy, za którą druga stroni musi zapłacić, a cała procedura ciągnie się od początku.

Co więcej, może dojść do sytuacji, w której jedna ze stron spłaci w całości kredyt, a druga z kolei złoży wniosek o zwrot należnej mu części mieszkania i nie będzie miało znaczenia to, że tylko jedna osoba spłaciła pożyczkę, ponieważ w księdze wieczystej wciąż będzie figurować jako współwłaściciel.

Weźmy też ryzyko drugiej strony: jeśli przykładowo małżonka została w mieszkaniu a mąż się wyprowadził i przestanie ona spłacać raty to monity z banku będą przychodzić do męża na ich wspólny adres, czyli do miejsca, w którym mieszka tylko kobieta. Mężczyzna, nie wiedząc o niczym, może zostać więc wpisany do rejestru dłużników.

tel. 22 298 64 04

kredyty dla firm

kredyty dla firm

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.