Kredyt w spadku… co robić

Kredyt w spadku? Spadek przeważnie kojarzy nam się z zyskiem, jednak są sytuacje, w których jesteśmy niemile zaskoczeni. Jedną z nich jest informacja o konieczności spłacania kredytu za osobę, która zmarła, a my jesteśmy jej spadkobiercą. Większość ludzi w takiej sytuacji dziwi się, że kredyt po prostu się nie anuluje, jednak gdyby tak było wiele osób mogłoby wykorzystywać to do złych celów. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy uniknąć przepisania na nas reszty kredytu.

Pomoże nam w tym znajomość przepisów prawa dziedziczenia. W kodeksie cywilnym znajduje się przepis mówiący o tym, że po śmierci kredytobiorcy konieczność spłacania comiesięcznych rat spada na spadkobierców, dotyczy to wszelkich pożyczek oraz kredytów, także hipotecznych. Jeśli spadkobiercy nie uregulują wszelkich formalności z bankiem grozi to wypowiedzeniem umowy kredytowej i wystawieniem bankowego tytułu egzekucyjnego. Jeśli więc znajdziemy się w takiej sytuacji mamy kilka opcji do wyboru.

kredyt w spadku

kredyt w spadku

Pierwszą z nich jest oczywiście przyjęcie spadku, poleca się to rozwiązanie jedynie osobom, które mają pewność, że zadłużenie osoby zmarłej nie jest zbyt wysokie i da radę je spłacić, jednocześnie zarządzamy wtedy całym majątkiem pozostawionym przez osobę zmarłą. Innym rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza, na czym to polega?

Otóż po śmierci kredytobiorcy tworzy się szczegółowy spis majątku, który po sobie pozostawił, my z kolei będziemy odpowiadać za jego zobowiązania wyłącznie do kwoty, na jaką został on wyceniony. Dzięki temu nie istnieje opcja, że zostaniemy obciążeni długami. Możemy także odrzucić spadek, pozbywając się tym samym długów, lecz tym samym rezygnujemy także ze wszelkich korzyści, które mogliśmy odziedziczyć po zmarłym.

Dostałeś kredyt w spadku i nie wiesz co robić? Zwróć się najlepiej do prawnika który poprowadzi Twoją sprawę lub profesjonalnie doradzi.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.