Co musisz wiedzieć o poręczeniu kredytu?

Udzielając pożyczki lub kredytu, bank chce się zabezpieczyć. Jednym z najczęściej stosowanych zabezpieczeń jest poręczenie kredytu, którego dokonują osoby trzecie – rodzina lub znajomi kredytobiorcy. Poproszono cię, abyś był poręczycielem? Zanim wyrazisz zgodę, powinieneś dowiedzieć się, co się z tym łączy.

W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem banku jest nieruchomość (ta, której zakup zostanie sfinansowany za pomocą przyznanych środków lub inna nieruchomość). Inna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy mowa o kredycie gotówkowym. Z uwagi na kwotę, banki najczęściej nie wymagają zabezpieczenia w postaci nieruchomości, ale poręczenia osób trzecich.

Jeżeli zostałeś poproszony o to, aby poręczyć kredyt swojej siostrze, bratu lub znajomemu, to musisz wiedzieć, że nie zawsze będziesz mógł zostać poręczycielem. Dlaczego?

Kto może być poręczycielem?

Poręczyciel kredytu gotówkowego, to osoba, która podpisując stosowne dokumenty, świadomie przejmuje na siebie spłatę zobowiązania w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się z tego obowiązku. Jeżeli zostaniesz poręczycielem, bank właśnie od ciebie będzie wymagał spłaty kapitału wraz z odsetkami.

Instytucja poręczyciela ma sens tylko wówczas, gdy jest on faktycznie w stanie spłacić zadłużenie zaciągnięte przez osobę trzecią. Dla ciebie oznacza to tyle, że zanim podpiszesz przygotowane przez bank dokumenty, będziesz musiał wykazać, że uzyskujesz dochody. Bank nie tylko określi twoją zdolność kredytową, lecz także sprawdzi, czy jesteś osobą, której można zaufać. Z punktu widzenia analityków bankowych rozpatrujących wnioski kredytowe istotne jest, czy figurujesz w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). To właśnie tam trafią informacje o tym, w jaki sposób spłacamy swoje zobowiązania.

poręczenie kredytu

poręczenie kredytu

O czym musisz pamiętać?

Przed wyrażeniem zgody na bycie poręczycielem, powinieneś pamiętać, że nie tylko będziesz zobowiązany spłacić kredyt wówczas, gdy kredytobiorca przestanie regulować swoje zobowiązanie. Równie ważne jest to, że twoja zdolność kredytowa zostanie obniżona. Planując w najbliższym czasie starania np. o kredyt hipoteczny, musisz o tym pamiętać – bank dokładnie zweryfikuje twoje aktualne zobowiązania.

Jeżeli zdarzy się, że faktycznie to ty będziesz musiał spłacić zobowiązanie, bo kredytobiorca przestanie regulować kolejne raty, musisz mieć świadomość, że informacja o tym, czy wywiązujesz się ze swoich obowiązków, zostanie odnotowana w BIK-u. Lekceważąc konieczność spłaty kredytu, popsujesz sobie historię kredytową. Co wówczas? Znacznie trudniej będzie ci skutecznie starać się o kredyt gotówkowy czy nawet niewielką pożyczkę. Ze względu na powyższe kwestie, powinieneś bardzo dokładnie zastanowić się, czy zgodzić się na bycie poręczycielem.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.