Czy nadpłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Spłacasz kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, czy ewentualna nadpłata będzie opłacalna? Zanim przelejesz pieniądze na rachunek bankowy wskazany przez bank, zapoznaj się jeszcze raz z treścią podpisanej umowy. Tam znajdziesz informacje o kosztach, które będziesz musiał ponieść w związku z taką operacją.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Jeżeli udało ci się odłożyć dodatkowe środki na rachunku bankowym, to być może zacząłeś zastanawiać się, czy przeznaczyć pieniądze na spłatę posiadanego zobowiązania. Jak się okazuje, taki krok nie zawsze jest opłacalny – zdarza się, że bank w umowie dokonuje takich zapisów, na podstawie których może naliczyć dodatkową opłatę. Ta zaś może być na tyle wysoka, że dokonanie nadpłaty nie zmniejszy o wiele kapitału. W pierwszej kolejności nie obejdzie się zatem bez przekalkulowania kosztów.

Skrupulatne sprawdzenie kosztów związanych z nadpłatą kredytu hipotecznego to nie wszystko. Musisz również wziąć pod uwagę inne czynniki.

Argumenty za nadpłaceniem kredytu hipotecznego

Odsetki zawsze są naliczane od kapitału kredytu. Im mniejszy będzie kapitał, tym mniejsze będą odsetki. Jeżeli zatem nadpłacisz kredyt hipoteczny, bank dokona przeliczenia. Rezultatem może być spora oszczędność, choć nie zawsze – trzeba pamiętać o prowizji, którą bank naliczy w takim przypadku, jeżeli zastrzegł sobie taką możliwość w umowie kredytowej.

Jeżeli samodzielnie dokonałeś przeliczenia kosztów i okazało się, że nadpłata ci się opłaca, musisz wiedzieć, że zmniejszy się nie tylko miesięczna rata, którą dotychczas płaciłeś, lecz także dodatkowe koszty. O jakich mowa? Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego byłeś zobowiązany zakupić ubezpieczenie na życie, prawda? Koszty tego, podobnie jak ubezpieczenia zakupionego lokalu mieszkalnego, są liczone od niespłaconej kwoty zobowiązania. W praktyce zatem będziesz płacił niższe składki niż dotychczas.

kredyt hipoteczny

kredyt hipoteczny

A może nie nadpłacać kredytu hipotecznego?

Poza sytuacją, gdy nadpłata kredytu hipotecznego jest nieopłacalna, musisz pamiętać, że są też inne powody, dla których czasem warto wstrzymać się ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Przede wszystkim zaoszczędzone pieniądze możesz pomnożyć, wykorzystując w tym celu lokaty terminowe. Od czasu do czasu na rynku pojawiają się naprawdę kuszące propozycje, dzięki którym można sporo zarobić.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Jeżeli zdecydowałeś się podpisać kredyt na okres 20 lat, to nie możesz wykluczyć, że po drodze będziesz borykał się z bezrobociem. Jeżeli chcesz nadpłacić kredyt hipoteczny, wykorzystując całe dotychczas zgromadzone oszczędności, to powinieneś dobrze się zastanowić. Takie rozwiązanie nie jest optymalne, co więcej stracisz aktualnie posiadany komfort psychiczny.

Jak zatem widzisz, kwestia nadpłaty kredytu hipotecznego wcale nie jest oczywista. Posiadając oszczędności, powinieneś dokładnie przekalkulować koszty i rozważyć każdą możliwość.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.