Czym się kierować, wybierając rachunek bankowy?

O założeniu rachunku bankowego najczęściej myślimy wówczas, gdy mamy pierwsze, regularne wpływy. Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, który otrzymał stypendium, czy też właśnie zacząłeś pierwszą pracę, zapoznaj się, czym się kierować, wybierając rachunek bankowy.

Posiadanie rachunku bankowego to przede wszystkim wygoda – aby zlecić wykonanie przelewu bankowego, nie musisz udawać się do banku lub na pocztę. Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa – skoro np. pracodawca przelewa ci wynagrodzenie na rachunek bankowy, to nie musisz wracać do domu z kopertą z pieniędzmi w ręku.

Być może uważasz, że nie ma znaczenia, jaki rachunek bankowy założysz, bo miesięczne opłaty nie powinny być wyższe niż 10 zł. Faktycznie, ale pamiętaj, że rocznie to już 120 zł. A za tę kwotę możesz zakupić już coś konkretnego. Właśnie dlatego, zamiast zakładać pierwsze lepsze konto bankowe, dowiedź się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

rachunek bankowy

rachunek bankowy

Opłaty – ile będzie cię kosztować utrzymanie rachunku bankowego?

Podstawową kwestią są oczywiście opłaty za utrzymanie rachunku bankowego. Standardem jest, że banki nie pobierają opłaty za założenie rachunku bankowego. To jednak jedyny punkt, który łączy oferty banków – w pozostałych kwestiach występują już duże rozbieżności. Aby nie przepłacać, sprawdź, ile będziesz musiał zapłacić za:

  • Prowadzenie rachunku bankowego – niektóre banki nie pobierają opłat, niektóre pobierają niewielkie, np. 2 zł miesięcznie;
  • Obsługę karty płatniczej – najczęściej jest tak, że bank oferuje darmową obsługę karty płatniczej, o ile spełnisz stawiane przez niego wymagania, np. dokonasz płatności kartą w danym miesiącu na kwotę 500 zł;
  • Zlecenie przelewu bankowego – takie są najczęściej bezpłatne, a przy standardowych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych wyjątkami mogą przelewy do ZUS-u i US. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę;
  • Wypłatę pieniędzy z bankomatu i oddziału lub placówki – nie zawsze bank oferuje darmową wypłatę gotówki z wszystkich bankomatów, ale tylko niektórych. Warto zatem sprawdzić, w których będziesz mógł wypłacić pieniądze bez ponoszenia dodatkowych opłat. Jeżeli chodzi o wypłatę środków z oddziału lub placówki banku, to kwestia ta również prezentuje się różnie;
  • Zlecenie przelewów ekspresowych i zagranicznych – w przypadku takich przelewów banki najczęściej pobierają opłaty. Jeżeli dość często będziesz korzystał z takiej opcji, to dobrze, abyś sprawdził cennik w tym zakresie.

Opłaty to oczywiście podstawowa kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę. W skali roku możesz sporo zaoszczędzić, jeżeli tylko dokładnie porównasz oferowane przez banki produkty.

Funkcjonalność rachunku bankowego

Mimo że kwestia opłat jest priorytetowa, to nie możesz zapomnieć o funkcjonalności rachunku bankowego. W tym przypadku powinieneś zdecydować, co jest dla ciebie najważniejsze – możliwość dokonywania płatności zbliżeniowo, ustawienia zleceń stałych czy też może dostęp do rachunku bankowego z urządzeń mobilnych. Ponieważ dziś banki stawiają na wdrażanie najnowszych rozwiązań technologicznych, większość proponuje dostęp do rachunku za pośrednictwem specjalnej platformy, a także szereg ułatwień w zarządzaniu domowym budżetem, np. wspomnianą możliwość ustawiania zleceń stałych. Zanim wybierzesz konkretny rachunek, zastanów się, czy rzeczywiście będziesz korzystał z poszczególnych opcji. Te bowiem mogą, choć nie muszą, wpłynąć na ostateczne koszty, które bank będzie naliczał za prowadzenie rachunku i obsługę karty płatniczej.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.