Jak wykreślić zły wpis w BIK

Przygotowaliśmy dla Państwa artykuł o tym jak wykreślić negatywne wpisy w BIK przed upływem 5 lat potrzebnych do wygaśnięcia zgody na przetwarzanie danych. Ciesz się wolnością kredytową i pozbądź się złej historii kredytowej. Opracowanie przygotowane przez specjalistów działających ponad 10 lat w branży finansowej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Co to jest BIK…
  • Co to są punkty w BIK…
  • Co powodują zapytania o kredyt…
  • Jak usunąć negatywny wpis w BIK…

Zdarza się, że mamy w BIKu wpis który jest nieaktualny lub dotyczy źle spłacanego zobowiązania i chcemy go usunąć. Na rynku jest coraz więcej firm i kancelarii ogłaszających się w zakresie usuwania takich wpisów i poprawiania historii kredytowej klienta. Jak wygląda taka procedura w praktyce i jaka jest skuteczność w zakresie usuwania danych oraz czy można samemu to zrobić? – na te m.in. pytania odpowiadamy poniżej.

Co to jest BIK?

Jest to Biuro Informacji Kredytowej utworzone w 1997 roku przez banki i Związek Banków Polskich. Ogólnie mówiąc są tam gromadzone informacje dotyczące naszej historii kredytowej. W skład tych informacji wchodzą m.in. wysokość kredytu, banki jakie nam udzieliły kredytu, wysokość raty, ilość rat, data zawarcia kredytu, terminowość spłacanych zobowiązań. Informacje te dotyczą nie tylko kredytów. Również jeżeli staramy się o kredyt to w BIK są widoczne tzw. “zapytania” o naszą historię kredytową. Instytucja ta ma służyć głównie temu żeby obniżyć ryzyko udzielania kredytów przez banki. Każdy bank na podstawie danych jakie pobiera z bazy według swoich kryteriów analizuje ryzyko jakie niesie dany klient.

W bazie BIK są przechowywane dane osób indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Są to osobne bazy w których gromadzone są informacje. Większość banków przy badaniu zdolności kredytowej i ocenie klienta korzysta z informacji zawartych w jednej i drugiej bazie.

Punkty w BIK

Ocena punktowa w BIK jest systemem którym przyznaje nam odpowiednią ilość punktów. Oczywiście im więcej punktów tym większe mamy szanse na kredyt w banku oraz możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe. Na wysokość punktacji w BIK wpływa głównie spłacalność naszych obecnych zobowiązań kredytowych a także ilość zapytań o produkty finansowe w bankach.

Każde zapytanie jakie składamy do BIKu poprzez wniosek kredytowy zmniejsza nasze punkty w tzw. scoringu BIK. Wszystkie banki działają w oparciu o punkty jakie mamy w tym scoringu. Szacuje się,że jeden wniosek w banku może zabrać nam 17 punktów, ale testy wykazują, że może to być nawet 25-26 punktów. Rzeczywistość wygląda tak, że składając wniosek w 3-4 bankach tracimy tyle punktów w BIKu, że choćbyśmy mieli nie wiem jak duży dochód i żadnych opóźnień w spłatach, to i tak już żaden bank nam nie udzieli kredytu. Dlaczego? Ponieważ każdy system bankowy odrzuci nas ze względu na zbyt niską ilość punktów.

Poniżej przedstawiamy punktację scoringową BIK przypisaną do ilości gwiazdek, rzecz jasna im więcej gwiazdek mamy tym wyższą posiadamy zdolność do uzyskania kredytu i możliwość uzyskania lepszej oferty.

Punkty scoringu BIK z podziałem na przyznawane gwiazdki:

192 do 279 punktów = 1 gwiazdka

280 do 367 punktów = 2 gwiazdki

368 do 455 punktów = 3 gwiazdki

456 do 543 punktów = 4 gwiazdki

544 do 631 punktów = 5 gwiazdek

Jak wykreślić zły wpis w BIK?

Negatywny zapis w BIKu może usunąć tylko i wyłącznie Bank lub firma udzielająca nam kredytu. Sama instytucja BIK nie może zmieniać tych danych. Jeżeli więc chcemy usunąć dane które są dla nas niekorzystne musimy zwrócić się bezpośrednio do centrali banku lub instytucji gdzie mieliśmy kredyt. Usunięcie polega na przesunięciu tych danych do tzw. części statystycznej w raporcie bik.

W przypadku opóźnienia w spłatach rat kredytu jeżeli bank dopełnił wszelkich formalności wymaganych prawem to wpis możemy usunąć dopiero po 5 latach od spłaty całości  zobowiązania. Okres ten zaczyna się od ostatecznej spłaty całości zadłużenia a nie od daty jego zaciągnięcia.

Żeby więc przetwarzać nasze dane bank musi spełnić przesłanki wynikające z ustawy Prawo Bankowe. Art. 105a mówi dokładnie, w jakich sytuacjach dane mogą być przetwarzane po spłacie należności – wtedy, kiedy klient wyraził na to zgodę, ale też wówczas, gdy spełniona została przesłanka wynikająca z art. 105a ust. 3 (klient spóźnia się ze spłatą ponad 60 dni, a oprócz tego minęło min. 30 dni od poinformowania go przez bank o zaległościach i o zamiarze przetwarzania danych w BIK).

Reasumując:

  • jeżeli nie minęło 60 dni w naszych opóźnieniach to wysyłamy do banku pismo powołując się na konkretną ustawę i cofając zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
  • jeżeli minęło 60 dni to również mamy szansę na pozbycie się negatywnego wpisu. Z naszych doświadczeń wynika, że często banki nie spełniają przesłanki art. 105a ust. 3 tj. nie informują go o 5 letnim zamiarze przetwarzania danych lub robią to nieskutecznie tzn. na inny adres niż wskazaliśmy w banku. Żeby w tym przypadku pozbyć się wpisu należy wystosować również odpowiednie pismo do banku powołując się określone ustawy i zażądać albo przetwarzania danych albo przekazania dowodów dającym im prawo do przetwarzania danych a wynikających z ustawy.

Właśnie m.in. na pisaniu takich indywidualnych pism zarabiają firmy reklamujące się w internecie w zakresie usuwania wpisów w bik. Wykorzystuje się niedopatrzenia banków z zakresie zachowania wszystkich przesłanek wynikających z ustawy. Niestety usługi te są dosyć drogie wynoszą średnio 900 zł za usunięcie jednego wpisu w BIK. W cenie jest praca prawnika przygotowująca profesjonalne pismo powołujące się na odpowiednie ustawy oraz sformułowane w ten sposób żeby bank nie miał wątpliwości o znajomości naszych praw i chęci skutecznego ich dochodzenia.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.
=============================================================

Uwaga: Specjalna oferta kredytów prywatnych od inwestorów. Do 100 000 zł na weksel, powyżej 100 000 zł pod zastaw nieruchomości. Okres kredytowania 36 miesięcy, stałe raty płatne co miesiąc.