Kiedy bank wypowie ci kredyt lub pożyczkę?

Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank, kiedy? Zaciągając pożyczkę lub kredyt w banku, z pewnością nie zakładasz, że go nie spłacisz. Jeżeli jednak będziesz miał problem z regulowaniem kolejnych rat, dobrze, abyś wiedział, kiedy bank ma prawo zerwać zawartą umowę i żądać od ciebie natychmiastowego uregulowania należności.

Gdy bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek o przyznanie pożyczki lub kredytu, następuje podpisanie umowy. To właśnie w tym dokumencie znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat warunków udzielenia pożyczki lub kredytu i wypowiedzenia takiej umowy. Jeżeli jeszcze nie podpisałeś umowy, a chciałbyś wiedzieć, kiedy najczęściej dochodzi do wypowiedzenia umowy kredytowej, to najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Przyczyny wypowiedzenia

Najczęściej do wypowiedzenia umowy przez bank dochodzi wówczas, gdy klient nie wywiązuje się ze swojej części zobowiązania, czyli nie reguluje na bieżąco rat kredytowych. Każdy z banków prowadzi w tym zakresie własną politykę. O ile jedne wypowiadają klientowi kredyt już po pierwszej nieuregulowanej w terminie racie, o tyle inne wykazują się większym zrozumieniem i wysyłają wypowiedzenie umowy dopiero po upływie terminu płatności np. czterech rat.

Brak regularnego opłacania kolejnych rat kredytu jest najczęstszym powodem wypowiedzenia umowy kredytowej, ale nie jest jedynym. Zauważ, że przed przyznaniem kredytu, bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy. Jeżeli wprowadzisz go na tym etapie w błąd, przedstawiając np. sfałszowane zaświadczenie o zarobkach, musisz liczyć się z tym, że bank wypowie zawartą z tobą umowę.

Wypowiedzenie umowy kredytowej z innego powodu niż brak regulowania w terminie rat może mieć również miejsce w przypadku kredytu hipotecznego. Elementem charakterystycznym dla takiego kredytu jest  zabezpieczenie jego kwoty na nieruchomości. Jeżeli ta popada w ruinę z uwagi na zaniedbania właściciela i – co za tym idzie – jej wartość spada, bank również może wypowiedzieć zawartą umowę.

Wypowiedzenie umowy kredytowej

Wypowiedzenie umowy kredytowej

Jaki jest termin wypowiedzenia umowy kredytowej?

Jeżeli pracownicy banku zdecydowali o wypowiedzeniu umowy kredytowej, to musisz dostać stosowne pismo. W tym zostaniesz poinformowany o terminie, w jakim powinieneś spłacić pozostałą zaległość z tytułu zaciągniętego zobowiązania. Pismo to jest o tyle istotne, że kierując sprawę do sądu, bank musi udowodnić, że wypowiedział ci umowę i wezwał do natychmiastowego uregulowania należności.

Problem ze spłatą kredytu? Nie czekaj na wypowiedzenie umowy kredytowej.

Wystarczy tylko utrata pracy lub choroba najbliższej osoby, aby regulowanie kredytu nie było możliwe. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji, nie powinieneś czekać, aż bank wypowiedzi ci umowę – konieczne jest szybkie działanie. Skontaktuj się z przedstawicielami banku i spróbuj rozłożyć pozostałą część kredytu na więcej rat w mniejszej wysokości. Wychodząc z inicjatywą, możesz rozwiązać w korzystny dla siebie sposób niekomfortową sytuację, w której się znalazłeś.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.