Jak wysłać pieniądze za granicę?

Chcesz wysłać bliskiej osobie pieniądze za granicę? A może zależy ci na opłaceniu rezerwacji za hotelowy pokój w egzotycznym zakątku świata? Dziś masz wiele możliwości, ale ponieważ na pewno szukasz najtańszego rozwiązania, sprawdź, co polecamy.

Według danych zgromadzonych przez GUS pod koniec 2014 r. poza granicami Polski przebywało ponad 2,3 mln Polaków. Ci, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych, najczęściej poszukują informacji, jak w najtańszy sposób przesłać pieniądze rodzinie pozostającej w Polsce. Co jednak w sytuacji, gdy to ty musisz przelać swojemu bliskiemu przebywającemu poza granicami kraju pieniądze? Jakie masz możliwości w tym zakresie? Czyli jak wysłać pieniądze za granicę.

Rachunek walutowy – to najtańsze rozwiązanie

Banki oferują konsumentom i podmiotom prawnym prowadzenie rachunków bankowych nie tylko w złotówkach, lecz także walutach obcych. Pieniądze sprawnie prześlesz, jeżeli zdecydujesz się założyć taki rachunek bankowy. Wybierając taką opcję, pozostaje wyłącznie kwestia przewalutowania środków. To możesz zrobić, korzystając z oferty np. kantorów internetowych.

Przewalutowanie środków w internetowym kantorze jest – obok skorzystania ze społecznościowych platform wymiany walut – najtańszy sposobem na pozyskanie pieniędzy w potrzebnej walucie. Ponieważ takich kantorów w sieci działa aktualnie całkiem sporo, nie będziesz miał problemu z wybraniem oferty.

Mimo że korzystanie z rachunku walutowego jest bardzo wygodne, to jednak nie sprawdza się wówczas, gdy przelewy za granicę wykonujesz sporadycznie. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości, jakie daje standardowy rachunek bankowy.

pieniądze za granicę

pieniądze za granicę

Gdy chcesz skorzystać z posiadanego już rachunku

Posiadasz standardowy rachunek bankowy? Nie ma zatem problemu – również z takiego możesz wykonać przelew na konto w banku zagranicznym. Koszty i termin, w jakim środki dotrą do nadawcy, zależą od kilku czynników. Jeżeli:

  •        wysyłasz środki do kraju znajdującego się w strefie euro, to powinieneś wydać dyspozycję przelewu SEPA. W zależności od tego, z usług jakiego banku korzystasz, przelew ten może być całkowicie bezpłatny, możesz również zapłacić np. 5 zł. Pamiętaj, że zlecając wykonanie przelewu SEPA, będziesz musiał podać numer rachunku odbiorcy w standardzie IBAN i kod BIC. Najczęściej przelew SEPA zostaje zaksięgowany na rachunku bankowym odbiorcy w ciągu 3 dni roboczych;
  •        wysyłasz środki do kraju spoza strefy euro, to najlepiej, jeżeli skorzystasz z polecenia wypłaty za granicę. W tym przypadku będziesz musiał zdecydować o podziale kosztów transakcji. Przykładowo opcja OUR oznacza, że to ty, jako nadawca, ponosisz wszelkie koszty. Zanim zlecisz wykonanie przelewu, powinieneś przygotować sobie kod BIC banku, w którym rachunek bankowy ma odbiorca.

A może przekaz pieniężny?

Poza przelewami, możesz nadać przekaz pieniężny. Na rynku działa wiele firm specjalizujących się w oferowaniu takich usług, np. Western Union. Zaletą takiego rozwiązania jest czas – nadawca może odebrać pieniądze już ok. 30 min po ich nadaniu. Z drugiej strony musisz pamiętać o kosztach – nadanie przekazu pieniężnego jest droższe niż wysłanie przelewu.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.