Jak uzyskać kredyt na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej?

Zakup mieszkania to spory wydatek – część zainteresowanych musi starać się o kredyt hipoteczny. Z uwagi na ceny nieruchomości, w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się te, które zostały wystawione przez komornika sądowego na licytację. Czy na zakup takiej nieruchomości możesz uzyskać kredyt z banku?

Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości jest bardzo zawiłe i żmudne. Jeżeli dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania we wskazanych przez komornika terminach, ostatecznie mieszkanie czy lokal handlowo-usługowy należący do niego, zostanie wystawiony na sprzedaż. Ta następuje w drodze publicznej licytacji.

Chcąc wziąć udział w licytacji, będziesz zobowiązany wpłacić rękojmię. Licytacja zaczyna się zawsze od ceny wywoławczej, która zależy od tego, czy mowa o pierwszej, czy też drugiej licytacji. Ponieważ ceny nieruchomości wystawianych na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej są bardzo atrakcyjne, zainteresowanie jest duże. Czy możesz zakup takiej nieruchomości sfinansować, sięgając po kredyt hipoteczny? Okazuje się, że jest to możliwe.

zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Promesa nie od każdego banku

Jako osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości z licytacji komorniczej musisz mieć świadomość, że nie każdy bank wyda ci promesę, czyli przyrzeczenie w formie pisemnej, że otrzymasz kredyt. Większość banków działających na polski rynku nie widzi jednak przeszkód, aby sfinansować zakup nieruchomości pochodzącej z licytacji komorniczej. 

Aby ułatwić tobie, jako osobie chcącej nabyć nieruchomość z licytacji komorniczej, decyzję o przystąpieniu do licytacji, niektóre banki mogą wydać ci – jeszcze przed licytacją – wstępną decyzję kredytową. Pamiętaj jednak, że do wydania takiej bank będzie potrzebował dokumentów. Poza zaświadczeniem o zarobkach, będziesz musiał również dostarczyć np. obwieszczenie o licytacji nieruchomości. Szczegółowe informacje w tym zakresie powinien przekazać ci pracownik banku, z usług którego zamierzasz skorzystać.

14 dni na przekazanie pieniędzy

Różnica miedzy kredytem hipotecznym uzyskiwanym na nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego a kredytem hipotecznym, który zostanie przeznaczony na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej sprowadza się do tego, że ten drugi musi zostać uruchomiony w ciągu 14 dni. Właśnie tyle dni na przelanie na rachunek sądu rejonowego ma osoba, która wylicytowała nieruchomość. Konieczne jest zatem dobry kontakt z pracownikami banku.

Co w sytuacji, gdy nie uda ci się uzyskać kredytu w tym terminie? W takiej sytuacji musisz liczyć się z przepadkiem rękojmi na rzecz Skarbu Państwa.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.