Zdolność kredytowa – jak ją polepszyć?

Aby otrzymać kredyt, musisz udowodnić, że będziesz w stanie go regularnie spłacać. W tym celu bank bada twoją zdolność kredytową. Dowiedz się, jak możesz ją polepszyć.

Niespodziewane wydatki, zagraniczne wakacje, chęć zakupu samochodu – powodów, dla których składamy wniosek w banku o przyznanie kredytu jest naprawdę wiele. Jeżeli bank odrzucił twój wniosek, to jednak wciąż masz szansę otrzymać kredyt – wystarczy, że polepszysz swoją zdolność kredytową. Poniżej prezentujemy, jak możesz to zrobić.

1)     Zlikwiduj kartę kredytową

Założenie rachunku bankowego to z punktu widzenia pracowników banku idealny moment, aby zachęcić cię do skorzystania z innych produktów. Wśród najczęściej oferowanych należy wskazać na kartę kredytową. Faktycznie, ta bardzo się przydaje, ale – co musisz wiedzieć – korzystanie z niej obniża twoją zdolność kredytową. Jeżeli bardzo zależy ci na uzyskaniu kredytu, dobrym rozwiązanie będzie zrezygnowanie z tego produktu.

2)     Spłać dotychczasowe zobowiązania

Na twoim koncie widnieją kredyty gotówkowe? Im szybciej je spłacisz, tym szybciej wzrośnie twoja zdolność kredytowa. Jeżeli nie jesteś w stanie spłacić swoich zobowiązań od ręki, to dobrym rozwiązaniem będzie wypytanie doradcy finansowego o możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Dzięki takiemu możesz nie tylko wydłużyć okres spłaty i zmniejszyć dotychczasową wysokość raty, lecz także lepsza będzie zdolność kredytowa.

zdolność kredytowa

zdolność kredytowa

3)     Ogranicz wydatki

Co miesiąc masz pewną pulę wydatków, które musisz regulować, prawda? Przykładowe rachunki to czynsz, abonament telefoniczny czy opłaty za energię elektryczną. Do tego dochodzi konieczność zakupu żywności i środków czystości. Zastanów się, czy i o ile możesz obniżyć te opłaty. Jeżeli uda ci się to zrobić, Twoja zdolność kredytowa będzie większa.

4)     Dłuższy okres kredytowania

Załóżmy, że jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym na rok, ale bank uznał, że nie masz wystarczającej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji powinieneś wiedzieć, że możesz złożyć wniosek o kredyt raz jeszcze, wskazując, że jesteś zainteresowany dłuższym okres kredytowania. Taką propozycję może wysunąć również pracownik banku, z którym rozmawiałeś – jest to często stosowana przez bankowców metoda, która ma sprawić, że nie stracą oni potencjalnego klienta.

5)     Zadbaj o dobrą historię kredytową

Banki cenią sobie rzetelnych klientów. Musisz mieć świadomość tego, że informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania wobec banków (np. pożyczkę, kartę kredytową), są skrupulatnie odnotowywane w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Jeżeli zdarzyło ci się, że nie spłacałeś regularnie np. kredytu, to twoja historia kredytowa nie będzie pozytywna. Dla banku to znak, że nie ma do czynienia z rzetelnym klientem.  Decydując się na kredyt, powinieneś zatem zadbać o to, aby w przyszłości nie mieć problemu z uzyskaniem kolejnego.

tel. 22 298 64 04

Zapraszamy do kontaktu z nami w godzinach 9-15 od poniedziałku do piątku.
Obsługujemy teren całego kraju – nie pobieramy żadnych opłat za rozpatrzenie wniosku.
=============================================================

Uwaga: Specjalna oferta kredytów prywatnych od inwestorów. Do 100 000 zł na weksel, powyżej 100 000 zł pod zastaw nieruchomości. Okres kredytowania 36 miesięcy, stałe raty płatne co miesiąc.